Донатела Франческа Версаче е италијански моден дизајнер и актуелен потпретседател на групата Версаче, како и нејзин главен дизајнер.  Ви издвојуваме само пет од многубројните интересни и препознатливи изреки кои се поврзани со нејзината професија 

 

1 Трите најголеми модни грешки се евтини костуми, чевли и кошули. Трошете ги парите на нешто добро.

2 Креативноста доаѓа од конфликтот на идеи.

3 Секогаш носам високи потпетици - едноставно се чувствувам гола без нив.

4 На модата и треба свежа крв, а Лондон е најкреативното место за тоа.

5 Ниту еден фустан не е секси на закачалка. Тоа е само ткаенина на закачалка.

Leave a comment