Стомачните грчеви и болки честопати знаат да бидат проблем во секојдневието на секој човек. Но постојат неолку намирници кои можат да ви помогнат да се ослободите од надуеноста грчевите и болките пред да посетите доктор.

 

Чај од камилица

Една шолја чај од камилица дава чувство на опуштеност на мускулатурата, помага и при воспаленија на внатрешните органи.

Ѓубир

Најделотворните состојки за болки во стомакот ги има токму ѓумбирот.Исечете мало парче ѓумбир и оставете го да отстои во зовриена вода.

Оризова вода

Оризовата вода исто така се препорачува за ублажување на стомачните болки и грчеви.За подобар вкус можете да ја засладите со мед или шеќер по вкус.

Чај од нане

Доколку имате свежо нане, ставете неколку листови во зовриена вода, но и една ќесичка чај од суво нане може да ги  ублажи стомачните болки.

Јогурт

Јогуртот е намирница која прави баланс во стомакот затоа доволна е една чаша јогурт за да го почувствувате намалувањето на болките во вашиот стомак.

 

Leave a comment