Лицето бара голема и континуирана нега за да изгледа беспрекорно.Ви претставуваме неколку маски за лице кои можете да ги правите секојдневно во вашиот дом и да ви помогнат да се справите со акните,стареењето на кожата и да  го вратите сјајот на вашето лице .

 

Маска за затегнато и цврсто лице

Кафе и мед - Помешајте една лажичка мелено кафе со една лажичка мед. Смесата нанесете ја на лицето и оставете да отстои 20 минути. Измијте го лицето со ладна вода и повторувајте ја постапката трипати неделно.

 

 Маска за сјајна кожа

Јогурт и лимон - Измешајте по една лажичка од јогуртот и лимон и тријте полека 5 минути. Измијте се со ладна вода и повторувајте ја постапката двапати неделно.

 

Маска за кожа без акни

Мед и цимет –Помешајте цимет со малку мед и нанесете на лицето. Смесата нека отстои 30 минути и потоа измијте се со ладна вода. Повторувајте ја постапката двапати неделно.

 

Маска која помага во процесот на стареење

 

Јајце и алое вера – Помешајте три лажички масло од  алое вера со едно јајце и оставете ја смесата да делува 30 минути.  Потоа отстранетеја од лицето Повторувајте ја постапката двапати неделно.

Leave a comment