Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 79833

Вашата кожа ќе ви биде благодарна.

 

Искрено, за што не е добро маслиновото масло? Можете да готвите со него, да го користите во преливи за салата.. Тоа не престанува да постои - исто така можете да го премачкате целото тело со него.

"Иако не сум голем поддржувач на домашните лекови што ги поттикнуваат луѓето да ставаат храна на нивната кожа - затоа што честопати завршуваат со алергиска реакција - маслиновото масло е еден исклучок", вели д-р Тони Накла, одделенски дерматолог, основач и извршен директор на EightDay. "Тоа може да се користи насекаде на телото како успокоителен и хидратор на кожата".

Придобивките од убавината на маслиновото масло се легитимни - еве како можете да ги искористите од глава до пети.

Мазна коса

Хидратантните сили на маслиновото масло можат да делуваат како магија на вашата коса. Нанесете го на влажна коса, и покријте ја косата со кеса. Оставете да отстои од 20 до 25 минути, потоа исплакнете. Правете го ова еднаш неделно за вашата коса да има свиленкаст сјај.

Против првут

Витаминот Е во маслиновото масло може да помогне во намалување на првутот. Ставете на скалпот лажичка маслиново масло и сок од лимон.

Отстранува шминка

Ако некогаш останете без отстранувач на шминка и барате природен отстранувач без никакви сурови хемикалии, маслиновото масло е одлична алтернатива! Само користете памучна топка за да нанесете неколку капки маслиново масло на вашата кожа, бришејќи ја вашата шминка. Не заборавајте да го измиете остатокот со омиленото средство за чистење на лице.

Омекнува кутикули

Оставете ги рацете во мешавина од бел оцет и топла вода 5 минути (да се уништат бактериите и да се спречат габите). Откако ќе ви се исушат рацете, нанесете неколку капки маслиново масло на кутикулите и оставете 10 минути за да се апсорбира.

Помага за раст на ноктите

Маслиновото масло всушност може да им помогне на вашите нокти да растат. Поради богатиот витамин Е, тоа е екстремно навлажнувачки и лесно се апсорбира, што го прави одлично за раст на ноктите. Потопете ги ноктите во маслиново масло околу 20 минути еднаш неделно за да почувствувате полн ефект.

Ја враќа влажноста на кожата

Ако вашите раце се суви и испукани, нанесете околу една кафена лажичка маслиново масло за да ја исчистите кожата. Покријте ги рацете со пластична обвивка за да се уверите дека маслото целосно се апсорбира во вашата кожа. Носете ги ракавиците преку ноќ или неколку часа. Извадете ги ракавиците и нежно избришете со хартиена крпа за да се ослободите од вишокот масло. Вашите раце ќе бидат многу понежни.

Смирува иритација

Ако имате сува, нервозна или воспалена кожа, обидете се со маслиново масло за да се ослободите од непријатноста. Многу луѓе сметаат дека маслиновото масло ја смирува иритираната и воспалена кожа, благодарение на соединението наречено олеокантал.

Против стареење на кожата

Маслиновото масло содржи моќни антиоксиданти. Тие вклучуваат витамин Е и полифеноли, кои помагаат да се соберат и неутрализираат слободните радикали кои инаку може да ја оштетат кожата и да го подобрат појавувањето на стареењето.

Ја нагласува кожата

За природен изглед додадете неколку капки маслиново масло во вашата камена пудра или сенка за очи, што ќе додаде повеќе розева боја на кожата. Бидете внимателни да не ставите премногу маслиново масло - само неколку капки се доволни.

Извор на вест: womenshealthmag.com

Leave a comment