Вечерва во Кавадарци ќе биде отворена изложбата „Стоби и паунот“, која е заеднички проект на двајца колеги сликари, Драган Верговски – Алпи и Владимир Симеонов.


Симеонов е академски сликар кој од 2009 година работи во Стоби. Осум години го слика и паунот, како едно од обележјата на локалитетот. Таму заедно работи и со Верговски, кој пак постојано црта пејсажи, железничка станица, мост, ридишта, самото Стоби…


„По долги години, додека работевме на Крстилницата со мозаикот со мотив од паунот, решивме дека е време да направиме нешто заедничко. Кавадарци го одбравме бидејќи ни е во близина, регионот е околу Стоби, па беше идеално за изложбата“, вели Симеонов.


Отворањето на изложбата во Домот на културата во Кавадарци е најавено за 19:30 часот.

 


Оваа изложба е дел од настаните кои ќе следуваат како увертира во отворањето на „Кавадаречката културна есен“ кое е закажано за во петок, 13 октомври, и тоа со концерт на групата “Баклава“.

40 comments

 • yeezy boost yeezy boost 08 Nov 2017

  I simply had to thank you very much once again. I am not sure the things that I could possibly have made to happen in the absence of the tips provided by you relating to such a subject matter. Certainly was a troublesome problem in my position, however , being able to view the specialized way you managed that made me to jump with contentment. Now i'm grateful for this guidance and in addition expect you find out what a great job you have been carrying out instructing other individuals by way of your webblog. I'm certain you have never come across all of us.

  Reply
 • air max 2018 air max 2018 06 Nov 2017

  Spot on with this write-up, I actually think this website needs much more consideration. I抣l probably be once more to learn rather more, thanks for that info.

  Reply
 • michael kors outlet online michael kors outlet online 05 Nov 2017

  very nice put up, i certainly love this website, carry on it

  Reply

Leave a comment