Вечерва во Кавадарци ќе биде отворена изложбата „Стоби и паунот“, која е заеднички проект на двајца колеги сликари, Драган Верговски – Алпи и Владимир Симеонов.


Симеонов е академски сликар кој од 2009 година работи во Стоби. Осум години го слика и паунот, како едно од обележјата на локалитетот. Таму заедно работи и со Верговски, кој пак постојано црта пејсажи, железничка станица, мост, ридишта, самото Стоби…


„По долги години, додека работевме на Крстилницата со мозаикот со мотив од паунот, решивме дека е време да направиме нешто заедничко. Кавадарци го одбравме бидејќи ни е во близина, регионот е околу Стоби, па беше идеално за изложбата“, вели Симеонов.


Отворањето на изложбата во Домот на културата во Кавадарци е најавено за 19:30 часот.

 


Оваа изложба е дел од настаните кои ќе следуваат како увертира во отворањето на „Кавадаречката културна есен“ кое е закажано за во петок, 13 октомври, и тоа со концерт на групата “Баклава“.

40 comments

 • yeezys yeezys 18 Nov 2017

  It抯 exhausting to find knowledgeable individuals on this topic, however you sound like you realize what you抮e talking about! Thanks

  Reply
 • nike air huarache nike air huarache 17 Nov 2017

  My spouse and i felt so joyous that Chris could deal with his survey by way of the precious recommendations he gained using your blog. It is now and again perplexing to just always be giving for free things that many other folks could have been trying to sell. So we do know we need you to appreciate for that. The illustrations you have made, the straightforward site navigation, the friendships your site aid to engender - it's all awesome, and it is helping our son in addition to our family reckon that the subject is brilliant, and that's pretty indispensable. Thanks for the whole thing!

  Reply
 • yeezy shoes yeezy shoes 17 Nov 2017

  I am typically to running a blog and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I'm going to bookmark your website and preserve checking for new information.

  Reply

Leave a comment