Култура (58)

Конкурс „Пехарот на Свети Трифун“

Во Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, синоќа беа доделени наградите за распишаниот конкурс “Пехарот на Свети Трифун“.

MadM8ts го наполнија кавадаречкиот плоштад за најлудата ноќ во годината

За најлудата ноќ во годината кавадаречкиот плоштад се преполни за да ужива во одличната интерпретација на кавери од најновите светски хитови од страна на акустичниот поп-рок бенд Madm8ts!

„Нова скала“ е новиот хит на „Лексикон“

Шест месеци откако го промовираа својот деби сингл „Така ли се чуствуваш“, членовите на кавадаречкиот рок состав Лексикон деновиве ја објавија и својата втора песна, „Нова скала“.

Кавадарци ќе го одбележи животот и делото на академик Глигор Чемерски

Во организација на Градоначалникот и Советот на општина Кавадарци, Дом на култура „Иван Мазов - Климе“ и Музеј-Галерија на град Кавадарци, во петок, 9 март, ќе биде одбележан животот и делото на академик Глигор Чемерски.

Вечерва, концерт „Во чест на дамата“ со Трио Џентлмен

По повод празникот 8-ми Март, денес, 7 март 2018, со почеток од 19 часот, во Домот на култура „Ивана Мазов - Климе“ Кавадарци, ќе се одржи целовечерен концерт на Trio Gentlemen, насловен како “Во чест на дамата“.

ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“ во фокусот на годинешното издание на „Продекспо 2018“

Вината на ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“ ги собраа позитивните критики на илјадиниците посетители на годинешното издание на најголемиот саем за храна и вино во Русија и Источна Европа, „Продекспо 2018“.

 

Позната програмата за чествувањето на „Свети Трифун“

Со концерт на големата македонска музичка ѕвезда, Владо Јаневски ќе биде заокружено годинешното чествување на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, кое годинава ќе донесе неколку интересни настани.

 

Шефот на делегацијата на Европската Унија Самуел Жбогар го посети Кавадарци

Во рамките на проектот „Јакнење на доживотното учење преку модернизација на системите на стручно образование и обука и на образованието на возрасните”, спроведен од Британскиот Совет, а финансиран од Европската Унијата, неколкумина возрасни кавадарчани беа обучени за изработка на мебел и добија сертификати со кои можат да работат во државава и земјите од Унијата.