Иако сушењето на коса е нешто што го правиме секојдневно, овие 5 работи се гршки кои ги правиме при секое повторување.

 

Прерано почнуваме со сушење на косата

После секое миење многу е важно косата добро да се исцеди и да се завитка во крпа за да се отстрани вишокот на вода. Најчеста грешка е да почнеме со сушење на косата веднаш по миењето.

 

Почнуваме со сушење од патецот

Кога ја сушите косата, почнете со сушење од предната страна на главата, а потоа полека насочете го фенот кон другата страна.

 

Неправилно нанесување на производите за коса.

При нанесување на производите за коса како што се регенератор, балзам и слично, честа грешка која ја правиме е нерамномерно нанесување. Кај ваквите производи треба да се избегнува нанесувањето директно на темето и треба да се задржувате на долниот дел на косата. Исто така, внимавајте колкава количина од производот нанесувате.

 

Неквалитетен фен

Доколку сакате да го одржите квалитетот на косата, вложете во квалитетен фен кој има голема моќност и не загрева лесно.

 

Користење погрешна чешел

За поголем волумен се користи помала четка, затоа што така се достигнува до поголем ефект. Доколку сакате рамна коса, користете квалитетна, густа и заоблена четка

 

 

2 comments

  • pandora bracelet pandora bracelet 22 Oct 2017

    Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you may take away me from that service? Thanks!

    Reply
  • yeezy boost 350 yeezy boost 350 22 Oct 2017

    Thanks so much for giving everyone an extremely memorable chance to check tips from this web site. It is usually very ideal plus jam-packed with amusement for me and my office friends to search your site really 3 times in 7 days to learn the new guides you have. And of course, I'm so at all times contented considering the dazzling solutions you serve. Selected two areas in this posting are truly the most beneficial we've ever had.

    Reply

Leave a comment