Растителните масла не само што го подобруваат изгледот и промовираат раст на косата, туку и го спречуваат опаѓањето.

Луѓето кои имаат проблеми со губење на косата, можат на неколку едноставни начини да го подобрат растот на косата и да го спречат опаѓањето. Во ова, најдобро  можат да помогнат растителните масла кои ги има во природните шампони.

Најдобри растителни масла против опаѓање и за зајакнување на косата се маслата од: кокос, рузмарин, маслиново масло, бадемово масло и масло од лаванда.

Кокосово масло

Кокосовото масло е најдоброто природно масло против губење на косата, бидејќи продира длабоко во косата и ја штити од сушење. По употребата на ова масло, косата ќе биде мека и сјајна, хидрирана, и ќе се поттикни нејзиниот раст.

Масло од рузмарин

Одличен третман против губење на косата е маслото од рузмарин кое ја стимулира клеточната поделба, па оттука и растот на косата и подобра циркулација. Ова масло е исто така добро за одложување на појавата на седи влакна.

Маслиново масло

Маслиновото масло е многу ефикасно, бидејќи има способност да навлезе во косата, а истотосодржи и масни киселини и хранливи својства кои го стимулираат растот на косата. Маслиновото масло треба да се загрее во дланките, па да се нанесена кожата на главата и косата. По половина час, косата треба да се измие со благ шампон.

Бадемово масло

Бадемовото масло изобилува со витамини Е и Д, магнезиум и калциум, што го прави истото многу ефикасно.Исто така, богато е со омега 3, омега 6 и омега 9 масните киселини.

Нанесувањето се прави на начин на којшто откако ќе се нанесе на темето и на целата коса, косата ќе се зафати, па по неколку часа истото се мие.

Масло од лаванда

Маслото од лаванда е одлично против опаѓање на косата, а исто така помага во третманот на автоимуни болести кои предизвикуваат фоликуларен губиток на косата.

Ова масло против губење на косата има регенеративни својства и помага да се запре губењето на косата.

Се користи помешано со кокосово масло. Мешавината се нанесува нежно на кожата на главата.

34 comments

 • nike huarache nike huarache 10 Nov 2017

  you might have an awesome blog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

  Reply
 • adidas nmd adidas nmd 08 Nov 2017

  I'm commenting to let you understand of the terrific experience our princess obtained viewing your blog. She came to understand a good number of pieces, not to mention what it's like to have a very effective coaching mood to make certain people completely have an understanding of a variety of tricky subject matter. You actually did more than readers' desires. Thanks for showing those informative, healthy, explanatory not to mention cool tips about this topic to Kate.

  Reply
 • yeezy boost 350 yeezy boost 350 07 Nov 2017

  My wife and i got absolutely happy that Raymond managed to conclude his web research using the ideas he made out of your web pages. It's not at all simplistic just to find yourself handing out ideas which the rest might have been making money from. So we realize we have got the website owner to appreciate for this. All the illustrations you've made, the simple web site navigation, the friendships you can make it possible to promote - it's got most incredible, and it is aiding our son in addition to us understand the topic is brilliant, and that is extremely mandatory. Thank you for the whole thing!

  Reply

Leave a comment