Убавина и Здравје (64)

Како да го намалите стресот и анксиозноста?

 

Стресот и анксиозноста честопати ни се составен дел од денот поради брзиот ритам на времето во кое живееме. Еве неколку активности кои проверено помагаат во ослободување од стресот...

Брзи и лесни домашни маски за лице

Лицето бара голема и континуирана нега за да изгледа беспрекорно.Ви претставуваме неколку маски за лице кои можете да ги правите секојдневно во вашиот дом и да ви помогнат да се справите со акните,стареењето на кожата и да  го вратите сјајот на вашето лице .

Храна која има моќ да ја намали анксиозноста и треба да ја јадете почесто

Огромен број луѓе имаат проблеми со анксиозноста, а во ова модерно време со динамично темпо на живот, тоа е веќе сосема нормално.

Навики во исхраната со кои ќе го зачувате здравјето и без држење диети

Дали знаете дека краткотрајното држење диета не води до подобрување на здравјето и телесната тежина. Покрај тоа,држењето диета може да биде и штетно.  За да ја контролирате вашата тежина и да го зачувате здравјето, најдобро е да промените неколку навики во вашата исхрана. Погледнете за кои станува збор.

Зошто потењето е добро за вас?

Најчесто сакаме да се преправаме дека не се потиме. Потењето е витална телесна функција која ја регулира температура на телото кога се издига над 98,6 степени целзиусови - процес на ладење што го одржува нашето тело (прегревањето може да биде фатално).

Но, тоа не е единствената причина за славење на потта. Овој многу измачен физиолошки процес доаѓа со мноштво здравствени придобивки, вклучувајќи го и чувањето на микробите во проверка и детоксикација на телото.

Значи, што точно е потта? И како го промовира здравјето?

Храна што е безбедна за јадење дури и ноќе

За некои луѓе, јадењето во текот на ноќта е кошмар, а за некои - тоа е постојана причина за шеги.

Мажите се чувствуваат загрозено од интелигентните жени, а еве и зошто

Maжите ги сметаат интелигентните жени исклучително привлечни, но ним и не им е баш лесно да најдат партнери, бидејќи ако веруваме во истражувањето на Универзитетот во Бафало, посилниот пол навистина смета дека умните жени се предизвик само во теорија.