Корисни Информации (245)

Спортско воздухопловство: Светски куп во дрнови

Неуморен е клубот Фил феникс, предводен од директорот Здравко Тодороски. Успешно, вторпат, го организираа Светскиот куп во летање, управување квадрокоптери (дронови).

Нова книга од Тодор Алексоски: „Секој се смее на ист јазик“

„Секој се смее на ист јазик“ е новата книга со македонски поговорки, мудрости и изреки од авторот Тодор Алексоски, што беше претставена и пред читателите. Содржината на народната филозофија е во функција на втемелување на македонскиот идентитет, фолклор, јазик, култура и историја.

Прилепскиот театарски ансамбл ја подготвува претставата „Кразимир и Каролина“

„Казимир и Каролина“ текст од Еден фон Хорват, во режија на Нела Витошевиќ, е претставата што ја подготвува ансамблот на театарот.

НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп: Концерт на Квартет Труби

Вeчерва - понеделник 16 јули 2018 во 20.00 часот во ликовниот салон (фоаје) на ЦК„Марко Цепенков“ ќе се одржи концерт на „Квартет Труби“.

„Нова скала“ е новиот хит на „Лексикон“

Шест месеци откако го промовираа својот деби сингл „Така ли се чуствуваш“, членовите на кавадаречкиот рок состав Лексикон деновиве ја објавија и својата втора песна, „Нова скала“.

Листа на дежурни аптеки во Прилеп за месец јули 2018

Распоред на дежурни аптеки во Прилеп за месец јули 2018.

Филип Ризов е нов балкански сениорски шампион во кик бокс

Точно девет месеци откако како јуниор го покори балканот, Филип Ризов и донесе на Македонија и сениорско злато од балканскиот шампионат за јуниори и сениори кој се одржа во Сараево.

Во четврток, промоција на Романот на годината “Одбројување“ на Фросина Пармаковска

Утре, со почеток од 13 часот, во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци ќе се одржи промоција на Романот на годината “Одбројување“ на Фросина Пармаковска.