Убавина и Здравје (60)

Зошто потењето е добро за вас?

Најчесто сакаме да се преправаме дека не се потиме. Потењето е витална телесна функција која ја регулира температура на телото кога се издига над 98,6 степени целзиусови - процес на ладење што го одржува нашето тело (прегревањето може да биде фатално).

Но, тоа не е единствената причина за славење на потта. Овој многу измачен физиолошки процес доаѓа со мноштво здравствени придобивки, вклучувајќи го и чувањето на микробите во проверка и детоксикација на телото.

Значи, што точно е потта? И како го промовира здравјето?

Храна што е безбедна за јадење дури и ноќе

За некои луѓе, јадењето во текот на ноќта е кошмар, а за некои - тоа е постојана причина за шеги.

Мажите се чувствуваат загрозено од интелигентните жени, а еве и зошто

Maжите ги сметаат интелигентните жени исклучително привлечни, но ним и не им е баш лесно да најдат партнери, бидејќи ако веруваме во истражувањето на Универзитетот во Бафало, посилниот пол навистина смета дека умните жени се предизвик само во теорија.

10 интересни факти што не сте ги знаеле за Витаминот Д

Во екот на летната сезона, кога плажите се преполни, водата е најмоќната причина за забава, а  сонцето е нашиот извор бр.1 на енергија и поттикнување на желбата за дружење и одмор.

28 трикови за убавина кои ќе го променат Вашиот живот

Има премногу трикови што сакаме да ги споделиме со Вас денес.

Во кој зеленчук се крие вистинскиот клуч за витка фигура?

Капсаицин, соединението кое се содржи во чили пиперчињата и дава силен и лут вкус, се користи за развој на лекови против дебелеење, а истражувачите тврдат дека добро функционира.

Намалете го вишокот килограми со пешачење

Пешачењето е најдобар начин за зачувување на здравјето и ослободување од вишокот килограми.