На 10 ноември 2017 година, се одржа завршниот настан од проектот „Гласот на младите од Прилеп преку електронско младинско учество“ во Мултимедијалната сала во Библиотеката Борка Талески - Прилеп. На настанот се презентираа предлозите / иницијативите на младите за подобрување на условите за живот во заедницата добиени преку алатката за е-младинско учество ОПИН.

Младите доставија вкупно 19 предлози/ иницијативи на ОПИН, алатката за е-учество од кои најдобрите пет беа предадени на претставникот од општина Прилеп во форма на позициски документ кој треба да биде разгледан на седниците на Советот на општина Прилеп.

На настанот присуствува претставници на Локалната самоуправа на општина Прилеп, претставници на Советот на млади на општина Прилеп, претставници на граѓански организации и млади од средните општински училишта од Прилеп.

Преку кампањата „Кликни, предложи и учествувај!”  голем број на млади имаа можност да учествуваат на промотивни настани, ИНФО денови, едукативни работилници за е-младинско учество и алатката ОПИН, преку кои тие се запознаа со поимот е-младинско учество и имаа можност да предлагаат идеи за подобрување на животот во Прилеп.

СЕГА од март до декември 2017 година го спроведува проектот „Prilep Youth voice in E-participation“ (Гласот на младите од Прилеп преку електронско учество) во партнерство со Европската Агенција за Младинско Информирање и Советување и во соработка со Совет на млади на општина Прилеп. Проектот има за целзголемување на младинското е-учество во процесот на донесување на одлуки во Општина Прилеп.

 

Преку кампањата „Кликни, предложи и учествувај!”  голем број на млади имаа можност да учествуваат на промотивни настани, ИНФО денови, едукативни работилници за е-младинско учество и алатката ОПИН, преку кои тие се запознаа со поимот е-младинско учество и имаа можност да предлагаат идеи за подобрување на животот во Прилеп. 

31 comments

 • yeezy boost 350 yeezy boost 350 18 Nov 2017

  I'm typically to running a blog and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for brand new information.

  Reply
 • yeezy yeezy 18 Nov 2017

  you might have a terrific blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

  Reply
 • yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 18 Nov 2017

  I must voice my love for your kindness giving support to folks that really need assistance with that situation. Your special commitment to getting the message around appears to be certainly interesting and have usually enabled folks just like me to reach their dreams. Your amazing invaluable tips and hints means a lot a person like me and somewhat more to my peers. Thanks a lot; from each one of us.

  Reply

Leave a comment