Спорт (59)

Тиквеш со шест нови засилувања го дочекува продолжението од сезоната

Градскиот фудбалски клуб Тиквеш пролетниот дел од сезоната во Втората лига – Исток ќе ја дочека со шест нови засилувања кои би требало да ги остварат амбициите за пласман во најквалитетното фудбалско друштво.

Филип Ризов е нов балкански сениорски шампион во кик бокс

Точно девет месеци откако како јуниор го покори балканот, Филип Ризов и донесе на Македонија и сениорско злато од балканскиот шампионат за јуниори и сениори кој се одржа во Сараево.

Сонцето дозволи да биде допрено на крајот од АлШар 2018

Трета година по ред, тиквешките точакџии заедно со сите свои пријатели, соработници, партнери и спонзори, не само што беа одлични организатори, приредувајќи одлична програма и бројни активности, награди и забава, туку ја презентираа во целост кавадаречката гостопримливост, нешто што со векови е белег на кавадарчани.

Во сабота, прва ноќна градска трка по улиците на Кавадарци

Во организација на Меридијан Атлетик Кавадарци и Општина Кавадарци, во сабота, 9 јуни, ќе се оддржи првата ноќна градска трка по градските улици.

Овој петок започнува „Алшар 2018“

Македонија е подготвена за новата Алшар авантура, која и годинава, освен централните настани, ќе донесе и голема забава во фестивалската кампинг зона, лоцирана во живописното село Мрежичко.

ГФК Тиквеш поразен во првиот натпревар од продолжението на сезоната

Фудбалерите на градскиот фудбалски клуб Тиквеш со пораз се враќаат од гостувањето во Штип, откако вчера во првиот натпревар од продолжението од втората по ранг македонска фудбалска лига - исток, беа совладани од тимот на Беласица со минимални 1-0.

Фени триумфално се враќа од Струмица

Фени Индустри влегува во победничка серија, и тоа токму пред оддржувањето на завршницата од националниот куп, кој втора година по ред ќе се игра во Кавадарци.

 

КМФ Црна Река 9 - 1 КМФ Торпедо

На 27.01.2018 година во спортската сала „Јасмин“ се одржа натпревар во футсал помеѓу КМФ Црна Река и КМФ Торпедо.