Култура (61)

Конкурс „Пехарот на Свети Трифун“

Во Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, синоќа беа доделени наградите за распишаниот конкурс “Пехарот на Свети Трифун“.

MadM8ts го наполнија кавадаречкиот плоштад за најлудата ноќ во годината

За најлудата ноќ во годината кавадаречкиот плоштад се преполни за да ужива во одличната интерпретација на кавери од најновите светски хитови од страна на акустичниот поп-рок бенд Madm8ts!

„Нова скала“ е новиот хит на „Лексикон“

Шест месеци откако го промовираа својот деби сингл „Така ли се чуствуваш“, членовите на кавадаречкиот рок состав Лексикон деновиве ја објавија и својата втора песна, „Нова скала“.

Во четврток, промоција на Романот на годината “Одбројување“ на Фросина Пармаковска

Утре, со почеток од 13 часот, во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци ќе се одржи промоција на Романот на годината “Одбројување“ на Фросина Пармаковска.

Вечерва, годишен концерт на балетското студио „Венус“

По повод завршувањето на уште една и повеќе од успешна година и уште една танцова сезона која ја одбележаа бројни награди и признанија, балетското студио „Венус“ Ве поканува да присутствувате на традиционалните годишни концерти!

Пред нас, промоција на стрип едиција и ликовна изложба на Илина Арсова

Последните два работни дена од оваа недела ни носат два интересни настани во Галеријата при Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ Кавадарци.

Кавадарци ќе го одбележи животот и делото на академик Глигор Чемерски

Во организација на Градоначалникот и Советот на општина Кавадарци, Дом на култура „Иван Мазов - Климе“ и Музеј-Галерија на град Кавадарци, во петок, 9 март, ќе биде одбележан животот и делото на академик Глигор Чемерски.

Вечерва, концерт „Во чест на дамата“ со Трио Џентлмен

По повод празникот 8-ми Март, денес, 7 март 2018, со почеток од 19 часот, во Домот на култура „Ивана Мазов - Климе“ Кавадарци, ќе се одржи целовечерен концерт на Trio Gentlemen, насловен како “Во чест на дамата“.