Шансите се дека за време на вашите 20ти години имате помалку обврки и повеќе време за авантури, па заштедувањето за патување има голема смисла. Во овој период на вашиот живот ќе имате големо разбирање и почитување на различните култури.

 

За оние кои патуваат на буџет и сакаат да добијаат позначајни интернационални искуства, волонтирањето во странство овозможува поддршка на локалните заедници и искусување на различни култури, напоредно со добивање на нова перспектива, вештини и пријателства.

 

Бразил                                                                                                    

Бразил е едно од најегзотичните места во светот. Доколку се најдете во Рио има доволно активности за да бидете зафатени со недели. Оваа е една од најсестраните држави од која не можете да заминете без да имате спомени за целиот живот.

 

Италија

Италија е позната за своите извонредни деликатеси. Ако сте гурман и обожавате да јадите тогаш ова е местото за вас. Млади леца кои волонтирале во Италија им препорачуваат на сите кои се двоумат за истото само да го направат. Велат дека тоа било незаборавно искуство кое секој треба да го искуси."

 

Перу

Без разлика дали го сакате градот, сурфањето, шумите или пустините, Перу има скоро се. Посетете ја Лимба за да ја доживеете една од најдобрите гастрономски дестинации во целиот свет, посетете ги музеите и археолошките места, посетете ги плажите и видете како ќе ви оди сурфањето, и зачувајте едно попладне за да одите на параглајдерство над плажите.

"Луѓето овде се прекрасни и фамилијата –домаќин е феноменална на секој можен начин. Начинот на кој што сме пречекани од другите волонтери, од фамилиите-домаќини, и од самата држава ме направи да го обожувам секое делче од патувањето. Се чувствувам како да сум дома." - Sabah Hashmi, 20 (Volunteer in Peru - Lima)

 

Камбоджа

"Камбоджа има богатаисторија, прекрасни места за посетување и дел од најгостопримливите луѓе кои некогаш би ги запознал. Со голема комбинација на авантуристички активности, плажи и прекрасен ноќен живот, Камбоджа има доволно активности за да го задоволат било кој што е во своите 20-ти години.

 

Еквадор

"Научи да сурфаш во Монтанита, скокај од мост во Лос Банјос, и проучи еден од нај еколошките региони на планетата. После цела недела работа со локалната Невладина Организација, можете да сметатена долгиот викенд од Сабота до Понеделник и да го исполните, оставајќи многу време за авантури. 

 

Тотес Тајланд

"Тајланд без двоумење може да се каже дека есрцето на Јужно-Источна Азија. Без разлика дали сакате да се ипресионирате од ноќниот живот на Бангкок, маркетите, евтината морска храна, посетете ги прекрасните плажи на Пукет. Тајланд има се’. Пробувањето на Том Јун и Пад Таи треба да ви биде во првите нешта на листата.

 

Гуатамала

"Без разлика дали патувате прв пат или искусен авантурист, волонтирањето во Гуатамала ви јадава можноста да ја искусите државата на многу поинтензивен начин. Од локални маркети, часови по Шпански јазик, танцување Салса, посетување на рушевините Мајан, прошетка низ плантажаза кафе, волонтирањето на овие проекти ќе ви отвори целосно нова сфера на размислување, гледишта, култури и начин на живот.

 

Кенја

Волонтирањето во Кенја е една од најдобрите одлуки кои можите да ги доонесите, Со минимална сума на пари и многу време, волонтерските програми ви обезбедуваат чисто и удобно сметување, шансата да се вклучите во Масаи училиште, и шансата да откриете прекрасен животински свет. Ниту една посета на Кенја е комплетна без организирана турнеа низ Масаи Мара и набљудувањето на африканскиот животински свет.

 

 Индија

Волонтерското искуство во Индија ви овозможува да искуите потполно нова реалност која ќе ви биде целосно непозната. Ќе имате прекрасна можност да комуницирате со младите свештеници во манастирите. Ќе ви помогне да го развиете начинот на кој го гледате светот без ограничувања или гледишта на различните култури и начини на живот.

 

 Мексико

Волонтирањето во Мексико може да биде едно од најинтересните, инспиративни, мотивирачки и понекогаш страшни искуство кое ќе ве натера да излезете од својата комфртна зона. Секогаш ќе бидете пречекани прекрасно и со насмевка.

 

 Викторини Водопади

"Ако трагате по адреналин, видете едно од природните чуда на земјата, или уживајте покрај базен со добра книга. Програмата за волонтирање на Викторините Водопади имаможност за едноживотни искуства. Некои од активностите кои можите да ги правите вклучуваат скокање со банџи, кануинг, и слично.

 

 Колумбија

"Без разлика дали ги сакате плажите, храната или архитектурата, Картагена е совршеното место за вас. Шарената Картегена е заобиколена со бели песочни плажи и тиркизна вода кои се совршени места за оладување после напорен ден на волонтирање. Прошетајте по прекрасните улици со шарени згради кои се украсени со тропични растенија за една глетка низ историјата на градот. Застанете за ручек на една од многуте улични ресторани за да искусите прекрасна традиционална храна, и завршете го денот со  хоќ на Салса танцување.

 

 Виетнам

"Виетнам е една од најевтините дестинации за патување и е совршено место да се земе во предвид за патување во вашите 20-ти години. Ако сакате евантури и природа, одете на Ханои програма, така ќе бидете лоцирани блису до Ха Лонг Бај каде можете да букирате кајак прошетка. Ако повеќе сте заинтересирани за бурниот живот на градовите и културата која што можат да ја понудат тогаш одете на Но Чи Минх програма. Така ќе можете да се изгубите по улиците и да уживате во храната. Ќе забележите дека Виетнам е многу гостопримлливо место каде нема да се чувствувате отфрлено или носталгично.  

 

 Нов Зеланд

Листата не би била комплетирана без Нов Зеланд, и илјадниците лади луѓе кои го посетуваат ова место секоја година би се согласиле со истото. Разновидната природа, одличната клима и гостопримливоста го прави ова место една од најдобрите дестинации во светот. Зависниците од природа ќе бидат во својот елемент со сурфање, планинарење, скиење и скокање со банџи, Нов Зеланд ги пополнува сите барања. За оние кои сакаат целосно да ја искусат прекрасноста, лесно е да добијаат работна виза од 1 година во Нов Зеланд за многу националности доколку се помлади од 30 години

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment