Кога се размислува за покривање на подот, првото нешто што ни доаѓа на ум се килимите. Попознато - теписи. Постојат различни причини поради кои сопствениците на куќи решаваат да ги постават на подот во собата. Со големиот избор на додатоци за подови на пазарот, изборот е тежок. Сите се разликуваат едни од други во однос на функционалноста и материјалите. Кога купувате теписи за вашиот дом, најпрво треба да размислете за локацијата каде што ќе поставите килим.

 

Површината која ја покривате со килими е една од поважните делови од вашиот мебел дома. Тие се исто толку важни колку и трепезариската маса, убави како лустерот и уметнички како боите на ѕидот. Килим со добар квалитет може да Ви го спаси подот од масни дамки и други штети. Тие се како перница меѓу вашите нозе и подот. Постојат различни материјали кои се користат во изработка на килимите. Меѓу сите, гумените прекривки добиваат на важност во поново време, биејќи нудат многу поволности на сопствениците. Така, пред да купите килим преку интернет или од продавница, треба да знаете како може да Ви користат.

Естетика

Килимите се одличен начин да ја направите собата убава и привлечна. Со вистинската боја и текстура, може да се усогласат со бојата на ѕидовите. Тие додаваат боја и ја подобруваат естетиката. Килимите додаваат личен печат на местото каде што го поставувате. Со големиот избор, текстури и потекла кои се достапни, може да го изберите токму оној кој Ви одговара. Килимите даваат толина и длабочина на просторијата.

Комфорт

Ако се зборува за комфорт, најдобрите производи кои може да се купат се килими. Килимите нудат удобност под стопалата. Некогаш е тешко да се оди на подови од тврд материјал. На гумените простирки може удобно да се движите со часови. Кога се поставени пред влезот, нудат топло добредојде на гостите.

Заштита

Килимите нудат максимална безбедност на подот, со тоа што површината покриена со килими не се лизга додека луѓето се движат врз него. Дури и предметите се заштитени при пад.

Апсорпција на звук

Покрај овие предности, килимот може да ви помогне во апсорпција на звукот на местото каде што се поставени од инструменти како стерео, телефони, радија, и други кои емитуваат звуци. 

2740 comments

 • Carolynpexia Carolynpexia 15 Dec 2017

  viagra and alcohol

  viagras patent

  when viagras patent expiration

  generic brands of viagraonline

  buy viagras

  Reply
 • Edwinindug Edwinindug 15 Dec 2017

  nome generico do viagra
  viagra without prescription
  viagra online canada with prescription
  viagra without prescription
  will viagra come down price
  viagra ohne rezept aus deutschland
  buy original pfizer viagra
  viagra no script
  viagra kamagra oral jelly 100mg

  Reply
 • JeffreyCar JeffreyCar 15 Dec 2017

  prescription drugs for sale online
  cialis without a doctor's prescription canada
  buy generic cialis online without prescription walmart cialis
  cialis online prescription

  Reply

Leave a comment