Бананите се едно од најпопуларните овошја периодов. Дури и тие кои не се големи љубители на банана понекогаш ги јадат.

 

И покрај тоа што ги сакаме бананите, влакната од внатрешноста на ова овошје секогаш ги фрламе. Знаете ли дека и влакната на бананата се јадат, вели николас Д. Гилит, експерт за анорганска хемија и директор на институт за храна. Влакната содржат различни хранливи состојки, односно бананата не е толку хранлива ако го јадиме само плодот, без влакната.

368 comments

 • rdgikc2 rdgikc2 23 Nov 2017

  viagra 100mg
  natural viagra alternatives
  viagra plus
  cheapest viagra
  viagra reviews

  Reply
 • CarrieAttet CarrieAttet 23 Nov 2017

  personal loan comparison
  direct lender cash advance
  fast money online
  payday loan lenders only

  Reply
 • KennethFap KennethFap 23 Nov 2017

  cheap cialis canada
  online cialis
  order cialis at online pharmacy
  online cialis
  order cialis pills

  Reply

Leave a comment