Спорт (46)

И без пари, Фени го „стопи“ Кожув

И без пари, и во услови кои се далеку од основни за нормално функционирање, Фени Индустри сеуште го има победничкиот менталитет.

Кавадарци беше домаќин на Држaвното првенство во пинг понг за телесни инвалиди

Сојузот за спорт и рекреација на инвалиди на Кавадарци, овој викенд беше домаќин на Држaвното првенство во пинг понг за телесни инвалиди.

Џудистите од џудо клубот Кожувчанка на турнир во Софија

Успешната сезона 2017 кавадаречките џудисти од џудо клубот Кожувчанка ја продолжуваат со настап на еден од најсилните турнири на балкано кој денес се оддржува во Софија, а на кој годинава учество ќе земат повеќе од 700 натпреварувачи од целиот Балкан.

КК Урбан Инвест најуспешен клуб на натпреварот „13ти Ноември“

Со освоени 14 златни, 5 сребрени и 9 бронзени медали, карате клубот „Урбан Инвест“ од Кавадарци е најуспешниот клуб на Меѓународниот натпревар „13ти Ноември“ кој по повод Денот на ослободувањето на град Скопје се оддржа во Спортската сала на Факултетот за Физичка култура во Скопје.

Фени го продолжи победничкиот марш и низ Куманово

И покрај сите проблеми кои ги има генералниот спонзор, кои пак директно се рефлектираат и врз самиот тим, кошаркарите на Фени Индустри уште еднаш покажаа дека се пред се вистински професионалци и со четвртата победа во низа, овој пат на гостувањето кај Куманово, и тоа како го поправија впечатокот од стартот на шампионатот.

Во сабота, втор тиквешки кик бокс турнир

Во рамките на одбележувањето на седум годишниот јубилеј од основањето, клубот за боречки вештини Будо од Кавадарци викендов ќе го организира вториот тиквешки кик бокс турнир на кој учество ќе земат повеќе од 50 кик боксери од неколку клубови од земјата.

ГФК Тиквеш го „освои“ Осогово

По убедливиот пораз од Беласица на домашен терен, фудбалерите на градскиот фудбалски клуб Тиквеш го истурија целиот свој гнев врз тимот на Осогово, декласирајќи го со 0-4.

Трета победа во серија на Фени

И без својот најдобар играч во воведните кола, американецот Дејвис кој направи трансфер во украинската лига, и без повредениот Андреј Магдевски, и со многу проблеми кои ја следат компанијата која го финансира кавадаречкиот клуб, а и тоа како се чуствуваат и во клубот, сепак Фени Индустри ја забележа и третата последователна победа, овој пат над тимот на Струмица, со резултат 81-63.