Култура (41)

Со два настани ќе биде затоврено годинешното издание на „Кавадаречката културна есен“

Со два настани, Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ ќе го заокружи годинешното издание на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“.

„Етно Балкан“ е новиот проект на Дрим Тим

Во присуство на бројни колеги, пријатели, претставници на медиумите, во средата во ресторанот „Воденица“ во Скопје, членовите на најдобрата македонска фолк група, „Дрим тим“, го претставија проектот „Етно балкан“, кој освен што ќе ги прикаже во поинакво светло пред домашната јавност е со тендеција и да го освои регионот.

Започна пријавувањето за првото Детско - Младинско Драмско студио на Диме Коцевски

Со бројни театарски претстави и телевизиски проекти во кои секогаш вклучувал и промовирал голем број на млади, од кои голем дел сеуште го носат товарот на кавадаречкото глумиште, Диме Коцевски конечно го започна својот проект кој го подготвува долги години, а кој треба да обезбеди нов бран на енергија, но и долгорочност на кавадаречкиот театар.

Во петок, историско-тематска изложба „Ченто“

Во петок, во градската Музеј галерија ќе биде отворена историско-тематска изложба „Ченто, биографија низ фотографија“.

Автор на изложбата е Рубинчо Белчески.

Отворањето на изложбата е закажано за во 12 часот.

Во петок и сабота во нашиот град, „Гроздоберче“ фестивал

Во петок и сабота, 10 и 11 ноември, во Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ ќе се оддржи 21то издание на фестивалот на детски песнички „Гроздоберче“.

Во сабота, прв „Гроздобер“ на здружението „Винотек“

Во организација на здружението „Винотек“ од Кавадарци, во сабота, 11 октомври, ќе се оддржи првото издание на манифестацијата „Гроздобер“.

Репрезентативецот Даниел Мојсов отвора кафетерија во Кавадарци

Сакајќи да му подарат на својот град модерно и урбано место каде што со задоволство ќе се пие првото утринско кафе, ќе се ужива во омиленото друштвото, ќе се прославуваат успешните зделки, ќе се слават победите, но и ќе биде центар на забавите, македонскиот репрезентативец Даниел Мојсов заедно со својот постар брат Ѓорѓи, денес и официјално ќе ги пречекаат првите гости во Дистрикт Кафе.

Во понеделник, ексклузивен концерт на Ѓоко Ѓорчев и пријателите

Со ексклузивната концертна турнеа "My Way", познатиот македонски пеач Ѓоко Ѓорчев ќе ги одбележи 25те години поминати на музичката сцена.