На 10 ноември 2017 година, се одржа завршниот настан од проектот „Гласот на младите од Прилеп преку електронско младинско учество“ во Мултимедијалната сала во Библиотеката Борка Талески - Прилеп. На настанот се презентираа предлозите / иницијативите на младите за подобрување на условите за живот во заедницата добиени преку алатката за е-младинско учество ОПИН.

Младите доставија вкупно 19 предлози/ иницијативи на ОПИН, алатката за е-учество од кои најдобрите пет беа предадени на претставникот од општина Прилеп во форма на позициски документ кој треба да биде разгледан на седниците на Советот на општина Прилеп.

На настанот присуствува претставници на Локалната самоуправа на општина Прилеп, претставници на Советот на млади на општина Прилеп, претставници на граѓански организации и млади од средните општински училишта од Прилеп.

Преку кампањата „Кликни, предложи и учествувај!”  голем број на млади имаа можност да учествуваат на промотивни настани, ИНФО денови, едукативни работилници за е-младинско учество и алатката ОПИН, преку кои тие се запознаа со поимот е-младинско учество и имаа можност да предлагаат идеи за подобрување на животот во Прилеп.

СЕГА од март до декември 2017 година го спроведува проектот „Prilep Youth voice in E-participation“ (Гласот на младите од Прилеп преку електронско учество) во партнерство со Европската Агенција за Младинско Информирање и Советување и во соработка со Совет на млади на општина Прилеп. Проектот има за целзголемување на младинското е-учество во процесот на донесување на одлуки во Општина Прилеп.

 

Преку кампањата „Кликни, предложи и учествувај!”  голем број на млади имаа можност да учествуваат на промотивни настани, ИНФО денови, едукативни работилници за е-младинско учество и алатката ОПИН, преку кои тие се запознаа со поимот е-младинско учество и имаа можност да предлагаат идеи за подобрување на животот во Прилеп. 

31 comments

 • adidas nmd r1 adidas nmd r1 18 Nov 2017

  This actually answered my drawback, thanks!

  Reply
 • links of london links of london 18 Nov 2017

  I and my pals were actually viewing the great helpful tips found on your web blog while the sudden developed an awful feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. The people were definitely as a consequence excited to learn all of them and have honestly been taking advantage of them. Thank you for genuinely very thoughtful and for picking this kind of fine subject matter millions of individuals are really needing to know about. Our honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

  Reply
 • supreme clothing supreme clothing 18 Nov 2017

  I must voice my respect for your kindness giving support to all those that need help with this subject matter. Your special commitment to passing the message across had become extremely helpful and have without exception permitted somebody much like me to arrive at their aims. Your amazing warm and helpful information entails a lot a person like me and still more to my fellow workers. Thanks a lot; from all of us.

  Reply

Leave a comment