Занимливости (77)

„Кирил и Замира“ - Далибор Ивановиќ (Епизода 1)


                                                           
ПОРАКА ДО ЧИТАТЕЛОТ !

Кирил и Замира се вистинити личности со органско потекло од Прилеп. Денес  најмногу живеат на социјалната мрежа фејсбук под лажно име и презиме. И двајцата имаа црнобели фотографии на својот профил прозорец во времето кога е напишан текстот што ќе го прочитате за нив.

Разни обичаи за најголемиот христијански празник Велигден

Велигден е еден од најголемите верски празници кој го означува Христовото воскресение. Овој празник е малку поразличен во однос на обичаите на православните христијани за разлика од другите Христијански вери.

Реши ја загатката

Решавањето загатки секогаш било многу интересно особено во поголеми групи . Соберете го вашето друштво и пробајте да ја решите оваа интересна ззагатка...

Пет интересни цитати кои ќе ве натераат да ги следите вашите соништа

 „Нашата најголема слабост лежи во откажувањето. Најсигурниот начин да успеете е да пробате уште еднаш.“ – Томас Едисон

Настапот на Лејди Гага и Бредли Купер на оскарите ја остави без здив целата јавност

Не само што освои оскар за најоригинална песна туку и ја воодушеви целата јавност која ги следеше оскарите во неделата.

Зошто треба да волонтирате?

Што правите ако немате работа? Доколку се чувствувате пасивнo, бескориснo, несигурнo или осамено обидете се да станете волонтер. Ова се неколку одлични причини зошто треба да волонтирате.

15 необични закони низ светот

Во островската држава Самоа, криминал е ако го заборавите роденденот на вашата сопруга.

Седум нешта што можете да ги направите во нов град кога сте сами и кога сакате да истражувате

 

Постојат многу работи што може да ги правите во нов град, дури и кога сте сами. Без разлика дали сте турист или само што сте се преселиле, ве очекуваат многу авантури.