ИНФО ЛАБ (283)

365кг Живот

Центар за култура „Марко Цепенков“ Прилеп / Галерија „Борко Лазевски“ од 17 до 30 ноември ќе се одржува настанот 365кг Живот.

КК Урбан Инвест најуспешен клуб на натпреварот „13ти Ноември“

Со освоени 14 златни, 5 сребрени и 9 бронзени медали, карате клубот „Урбан Инвест“ од Кавадарци е најуспешниот клуб на Меѓународниот натпревар „13ти Ноември“ кој по повод Денот на ослободувањето на град Скопје се оддржа во Спортската сала на Факултетот за Физичка култура во Скопје.

Во народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се поставува текстот „Клетници“

На сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ се поставува текстот „Клетници“ од Виктор Иго во режија на Мартин Кочовски, кој вели дека мотивот да се направи претставата во прилепскиот театар била тематиката, известија од НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп.

Фени го продолжи победничкиот марш и низ Куманово

И покрај сите проблеми кои ги има генералниот спонзор, кои пак директно се рефлектираат и врз самиот тим, кошаркарите на Фени Индустри уште еднаш покажаа дека се пред се вистински професионалци и со четвртата победа во низа, овој пат на гостувањето кај Куманово, и тоа како го поправија впечатокот од стартот на шампионатот.

Во сабота, втор тиквешки кик бокс турнир

Во рамките на одбележувањето на седум годишниот јубилеј од основањето, клубот за боречки вештини Будо од Кавадарци викендов ќе го организира вториот тиквешки кик бокс турнир на кој учество ќе земат повеќе од 50 кик боксери од неколку клубови од земјата.

Во петок и сабота во нашиот град, „Гроздоберче“ фестивал

Во петок и сабота, 10 и 11 ноември, во Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ ќе се оддржи 21то издание на фестивалот на детски песнички „Гроздоберче“.

Во сабота, прв „Гроздобер“ на здружението „Винотек“

Во организација на здружението „Винотек“ од Кавадарци, во сабота, 11 октомври, ќе се оддржи првото издание на манифестацијата „Гроздобер“.

Репрезентативецот Даниел Мојсов отвора кафетерија во Кавадарци

Сакајќи да му подарат на својот град модерно и урбано место каде што со задоволство ќе се пие првото утринско кафе, ќе се ужива во омиленото друштвото, ќе се прославуваат успешните зделки, ќе се слават победите, но и ќе биде центар на забавите, македонскиот репрезентативец Даниел Мојсов заедно со својот постар брат Ѓорѓи, денес и официјално ќе ги пречекаат првите гости во Дистрикт Кафе.